top of page
  • Dinsbergas klīnika

Ginta Vedļa: "Lāzerepilācija grūtniecības laikā: vai tā ir droša?"

Grūtniecības laikā sievietes ķermenis piedzīvo daudzas izmaiņas, kā piemēram, pastiprināta matiņu augšanu, īpaši vietās, kur līdz šim apmatojums nebija veidojies – vēders, vaigi, krūtis, vēders u.c.


Ņemot vērā kustību ierobežojošos faktorus - svara pieaugumu, vēdera apkārtmēra palielināšanos- tie liek aizdomāties par ērtākām matiņu likvidēšanas metodēm, kā piemēram, par lāzerepilāciju, bet vai tā ir droša grūtniecības laikā? Kādu ietekmi lāzerepilācija var atstāt uz ķermeni un, vēl svarīgāk, uz mazuli?


Kā notiek matu augšanas cikls?


Matu augšana iedalās četros posmos. Anagēnā, jeb augšanas fāzē veidojas mata folikuls, kurā sāk veidoties mati. Katagēnā fāzē mati turpina augt. Telogēno fāzi, ko dažreiz dēvē par atpūtas fāzi, mati saglabājas un Exogēnā fāzē mati izkrīt. Grūtniecības laikā sievietes ķermenī pastiprināti sāk pieaugt hormonu līmenis- augstāks estrogēnu un androgēnu līmenis var veicināt matu augšanu vietās, kur tie nekad agrāk nebija izteikti veidojušies, īpaši šāda veida pārmaiņas ir novērojamas trešajā trimestrī.


Grūtniecības hormoni aizkavē telogēno un exogēno fāzes, tāpēc var manīt biezākus un kuplākus matus. Jūsu ķermenis vienkārši neatbrīvojas no izaugušajiem matiem. Grūtnieces var novērot pastiprinātu matu augšanu uz vēdera, sejas, kakla, krūtīm un rokām. Labā ziņa ir tā, ka šādu matu augšana ir diezgan izplatīta parādība, un tā parasti izzūd pati pēc bērna piedzimšanas.


 Apmēram trīs līdz sešus mēnešus pēc bērna piedzimšanas normalizējas hormonu līmenis un “uzkrātie” mati izkrīt.


Kā darbojas lāzerepilācija?


Procedūras laikā lāzera gaismas stars tiek vērsts uz mata tumšo pigmentu folikulā, kā rezultātā karstums pilnībā iznīcina mata folikulu, kas turpmāk neveidos jaunu matu. Ja lāzerepilācijas laikā mata folikuļs ir bojāts daļēji, tad mats var ataugt, bet tas būs smalkāks un gaišāks. 


Galvenais iemesls kāpēc šo procedūru vajadzētu atlikt?


Lai gan lāzeri ir droši lietojami tādu slimību ārstēšanai kā nierakmeņi un dzimumorgānu kondilomas grūtniecēm, nav pieejami droši dati, lai atbalstītu lāzera izmantošanu kosmētiskām procedūrām, piemēram, matu lāzerepilācijai. Pētījumu trūkums par šo tēmu, visticamāk, tuvākajā laikā nemainīsies, jo zinātnieki nevēlas riskēt nodarot iespējamo kaitējumu mātēm un mazuļiem, apzināti pakļaujot potenciāli

nepārbaudītiem produktiem un procedūrām.


Citi iemesli kāpēc šo procedūru vajadzētu atlikt!


Veicot lāzerepilāciju grūtniecības laikā viena no biežāk sastopamajām blaknēm ir ādas

hiperpigmentācija. Lai iegūtu efektīvākus rezultātus lāzerepilāciju vajadzētu veikt matiņu augšanas fāzē, bet ņemot vērā faktu, ka grūtniecība izjauc Jūsu parasto matu augšanas ciklu - pagarinās telogēnā

un exogēnā fāze, tādējādi lāzera stars ir mazāk iedarbīgs uz trešajā un ceturtajā fāzē

“uzkrātajiem” matiņiem.


Grūtniecības laikā ir palielināta asins piegāde visām ķermeņa daļām, kā arī veidojas ādas iestiepums uz vēdera un krūtīm, tāpēc lāzerepijācijas un citu manipulāciju laikā ir novērojams paaugstināts ādas jutīgums, kas var rezultēties ar ādas kairinājumu (apsārtums, rētas).


Alternatīvas metodes lāzerepilācijai?


Skūšanās, vaksācija, epilācija ir metodes, kas tiek uzskatītas par drošām grūtniecības laikā. Tā kā grūtniecības laikā āda ir jutīgāka, izvērtējiet vaksācijas un epilācijas nepieciešamību, jo vairāki avoti liecina par to, ka šīs metodes var izraisīt tāda paša rakstura ādas kairinājumus kā lāzerepilācija.


Lai gan vēsturiski depilācijas krēmi ir uzskatīti par drošiem lietošanai grūtniecības laikā, nav pētījumu, kas pierādītu, ka tādas ķīmiskās vielas kā bārija sulfīda pulveris un tioglikoskābe ir absolūti nekaitīgas mātēm un zīdaiņiem. Ir saņemti vairāki ziņojumi par sāpīgām ādas reakcijām, kas saistītas ar iepriekš minēto vielu saturošiem krēmiem un losjoniem.


Kad pēc dzemdībām var plānot lāzerepilāciju?


Pirmajos mēnešos pēc dzemdībām regulāri komunicējiet ar savu ginekologu, lai apspriestu pēcdzemdību perioda ķermenī notiekošos procesus. Jūsu ārsts ir labākais cilvēks, kas palīdzēs jums noteikt, kad jūsu hormoni ir atgriezušies normālā stāvoklī un jūsu āda ir gatava lāzerterapijai. Šīs tikšanās īpaši svarīgas, ja jums ir brūces vai iegriezumi pēc epiziotomijas vai ķeizargrieziena.


Vai ir droši veikt lāzerepilāciju zīdīšanas laikā?


Medicīnas speciālistu starpā nav izveidojies kategorisks viedoklis pret lāzerepilāju laktācijas laikā, tomēr iesaka nogaidīt līdz laktācijas beigām, kad hormonu līmenis atgriežas normas robežās.

Pirms matu noņemšanas ar lāzeru zīdīšanas laikā konsultējieties ar savu ārstu.


Apkopojums.


Grūtniecības laikā mainās hormonu līmenis un ir raksturīga pārmērīga matu augšana, taču tas nenozīmē, ka Jums ir jāsteidzas, lai veiktu lāzerepilācijas procedūru. Lāzerepilācija ir droša procedūra, taču nav pietiekami daudz pētījumu, lai apstiprinātu, ka tā ir droša nedzimušam bērnam. Sievietēm ir jāizvairās no lāzerterapijas grūtniecības laikā. Ja jums ir izveidojies nevēlams ķermeņa apmatojums, izmantojiet tradicionālās matu noņemšanas metodes, piemēram, skūšanu. Izvairieties no depilācijas krēmiem un ādas apstrādes ar lāzeru, lai novērstu iespējamās nevēlamās blaknes.


Grūtniecības laikā galvenokārt vērsiet uzmanību jūsu un jūsu mazuļa veselībai. Veltiet laiku jaundzimušajam, kuram tik ļoti nepieciešama Jūsu uzmanība viņa dzīves pirmajos mēnešos. Brīdī kad jutīsities pietiekami droša par savu ķermeni un Jūsu ginekologam nebūs iebildumu, tad varat ieplānot savu lāzerepijācijas procedūru.

4 views

Comentários


bottom of page