Rozācija ir hroniska ādas slimība, kas galvenokārt izpaužas uz sejas ādas, radot apsārtumu, sīku asinsvadu paplašināšanos, kā arī nelielu pumpiņu un mezgliņu veidošanos. Lai gan rozācija var parādīties dažādos vecumos, bieži vien cilvēki ar šo problēmu pirmo reizi saskaras ap 30 gadu vecumu. Slimība ir salīdzinoši izplatīta, un tai ir tendence attīstīties pakāpeniski, sākotnēji izraisot vieglu apsārtumu, kas laika gaitā var pastiprināties. Kādēļ ar rozāciju saskaramies, tieši pārkāpjot 30 gadu slieksni? Viens no iemesliem ir hormonālās pārmaiņas, ar ko saskaramies dzīves laikā, bet otrs – saules starojuma nodarītais kaitējums ādai, kas ar gadiem uzkrājas, padarot ādu neelastīgu un veicinot asinsvadu paplašināšanos.
Kā jau iepriekš minējām, rozācija attīstās pakāpeniski un sākumā tā var šķist ne pārāk nopietna problēma. Tomēr, ja šī problēma netiek savlaicīgi risināta, ar laiku var sākt veidoties iekaisums – sejas centrālo daļu (zodu, vaigus un pieri) pārklās sīkas pumpiņas, kā arī var parādīties dedzināšanas sajūta un nieze. Iekaisušajā ādā var pārmērīgā daudzumā savairoties Demodex sejas ērcītes, radot papildu ādas problēmas. Rezultātā āda būs iekaisusi, sakairināta, izskatīsies vizuāli nepievilcīgi un radīs nemitīgu diskomfortu. Diemžēl bieži vien šādos gadījumos pirmā pacientu izvēle ir nevis vērsties pie speciālista, bet iegādāties krēmus vai ziedes, kas sola izārstēt teju ikvienu sejas ādas problēmu, tomēr aicinām atcerēties, ka brīdī, kad rozācija jau ir attīstījusies, jums palīdzēt varēs tikai dermatologs, tādēļ netērējiet savu laiku un finanses un jau savlaicīgi piesakieties uz vizīti pie speciālista.
Intensīvi pulsējošās gaismas terapija jeb IPL
Intensīvi pulsējošās gaismas (IPL) terapija ir viena no mūsdienīgākajām metodēm rozācijas simptomu ārstēšanā, kas piedāvā saudzīgu un efektīvu risinājumu. IPL terapija balstās uz plaša spektra gaismas impulsu izmantošanu, šie gaismas impulsi iekļūst ādā, samazinot paplašināto asinsvadu redzamību, un novērš nevēlamo pigmentāciju. Tā rezultātā tiek mazināts apsārtums, uzlabojas ādas tonis un samazinās rozācijai raksturīgo pumpiņu vai mezgliņu veidošanās. Procedūra parasti ilgst no 20 līdz 30 minūtēm, atkarībā no apstrādājamās zonas lieluma un ādas stāvokļa. Pirms procedūras ārsts uzklāj uz ādas dzesējošu želeju, lai nodrošinātu komfortu visas procedūras laikā. Apsārtums pēc procedūras noiet pāris stundu laikā, un pēc terapijas ieteicams neiet saunā, neberzēt ādu, kā arī nesauļoties. Tāpat ieteicams lietot saules aizsargkrēmu vismaz 1–2 mēnešus pēc procedūras, kā arī rūpīgi mitrināt ādu, lai nostiprinātu procedūras efektu.
Cik procedūru ir nepieciešamas rozācijas ārstēšanai?
Cik procedūru ir nepieciešamas rozācijas ārstēšanai, ir jautājums, uz kuru precīzu atbildi sniegt var tikai ārsts, ņemot vērā katra pacienta individuālo situāciju. Pastāv vairāki faktori, kas ietekmē nepieciešamo procedūru skaitu. Piemēram, svarīgi ir noteikt, vai pacientam dominē aktīvā vai pasīvā sarkšana, kāda izmēra asinsvadi ir paplašināti un kurās sejas zonās tie atrodas, kā arī novērtēt pacienta ādas tipu un tās jutīgumu. Ārstēšana nereti jāveic pa slāņiem, pakāpeniski iedarbojoties uz dziļākajiem ādas slāņiem un paplašinātajiem kapilāriem. Jo agrāk uzsāk terapiju, jo vienkāršāk sasniegt vēlamos rezultātus. Savukārt, ja pacients jau ilgstoši cieš no ļoti izteikta apsārtuma, var būt nepieciešamas vairākas procedūras. Visbiežāk ārsti iesaka vidēji trīs procedūras, taču to skaits var svārstīties no divām līdz pat piecām vai vairāk, atkarībā no ādas reakcijas un slimības smaguma pakāpes.
Ziema ir vislabākais laiks rozācijas ārstēšanas uzsākšanai, kad saules starojums ir mazāk intensīvs, tādēļ mēs aicinām pacientus šajā ziemā parūpēties ar savu veselību, pašsajūtu un arī vizuālo izskatu, atbrīvojoties no rozācijas! Dinsbergas klīnikā strādā profesionāli dermatologi, kas ieteiks jums piemērotāko ārstēšanās plānu un palīdzēs atgūt jūsu pašpārliecinātību un sejas ādas veselību!