top of page
  • Dinsbergas klīnika

Vai zini, kāpēc dermatoloģija un dzimumzīmju pārbaude ir īpaši svarīga rudenī?

Ikvienam cilvēkam - neatkarīgi no dzimuma – ir svarīgi parūpēties par savu ādu. Gan tās kopšanu, gan pārbaudi, un vislabākais laiks, kad to darīt, ir rudens. Kā tas ir veicams, kam pievērst uzmanību un kad nepieciešams vērsties pie dermatologa, jautājām dermatologam, venerologam Dr. Jūlijai Boļšakovai, kura pieņem pacientus Dinsbergas klīnikā.

Dermatoloģija un rudens


Sauļošanās, atvaļinājumi siltākās zemēs, ravēšana, izbraucieni uz jūru, laiks ārā – vasara un saule, kas nāk līdz ar to, mūsu ādai var nodarīt pamatīgus bojājumus. Šajā laikā visvairāk rodas jauni ādas veidojumi, notiek hiperpigmentācija, āda pastiprināti noveco. Drūmais un vēsais rudens laiks nāk ar saviem bonusiem.


 Āda vairs nav tik ļoti pakļauta negatīvo UV staru iedarbībai, tā atgūst savu dabīgo līdzsvaru, un, zinot, ka intensīva sauļošanās vairs nenotiks, ir pienācis laiks veikt dermatoloģisko pārbaudi, novērtējot, kādas ir aizgājušās vasaras atstātās pēdas uz mūsu ādu. Dermatoloģija sākas mājās pie spoguļa

Sāc ar ādas pārbaudi mājās. Nostājies spoguļa priekšā visa auguma garumā un pārbaudi ādu no priekšpuses, aizmugures un sāniem. Paceļot rokas, pārbaudi roku aizmuguri, elkoņus, paduses, arī plaukstas un nagus. Lai pārbaudītu kājas un pēdas, labāk būs apsēsties. Atceries par papēžiem un kāju pirkstiem. Apskatot kaklu un galvas ādu, izmanto rokas spoguli vai pat vairākus. Šādā mājas apskatē tu lūkojies pēc kā aizdomīga – asimetrijām, robainām dzimumzīmju malām, apsārtumiem, tumšākas krāsas dzimumzīmēm vai tādām, kas ir dažādās krāsās, dzimumzīmēm, kas vasaras laikā ir palielinājušās apmēros, īpaši, ja kļuvušas lielākas par 5 cm diametrā.


Dermatologi iesaka ķermeņa apskati mājās veikt reizi mēnesī, jo tas ļauj atklāt ādas vēzi agrīnās, visārstējamākās stadijās. Vienreiz gadā – vēlams rudenī - vajadzētu aiziet pie dermatologa, kurš novērtēs ādas stāvokli un veiks precīzu ādas veidojumu diagnostiku.Ādas veidojumi, pigmenti, melanoma, ādas vēzis


Cilvēkam uz ādas var būt dažādi veidojumi. To, kurš no tiem ir pilnīgi nekaitīgs, bet kurš bīstams veidojums, var noteikt tikai dermatologs. Ja apskates laikā atklāts kas bīstams, ir nepieciešama ātra rīcība un pareiza turpmāka ārstēšana. Visļaundabīgākais, kas uz ādas var būt, ir melanoma: audzējs, kas izraisa lielāko daļu nāves gadījumu, kas saistīti ar ādas vēzi. Diemžēl ar neapbruņotu aci to ir grūti atšķirt no parastas dzimumzīmes un cilvēki mēdz griezties pie speciālistiem vien tad, kad parādās sāpes, nieze un asiņošana.

Proti, tad, kad metastāzes visticamāk ir jau izplatījušās citos ķermeņa orgānos un ārstēšana ir nokavēta.


Melanomas laicīga diagnosticēšana ir vitāli svarīga cilvēka dzīvībai. Tiesa, šī ir tikai viena no bīstamībām. Arī tādi ādas vēža veidi kā bazālo šūnu karcinoma jeb bazalioma un plakano šūnu vēzis var nodarīt ievērojamu kaitējumu cilvēka veselībai, savukārt labdabīgie veidojumi, piemēram, papilomas, angiomas, seborejiskās keratozes un citi ir nekaitīgi, bet vizuāli var būt netīkami un tāpēc likvidējami.Vizīte pie dermatologa


Vizītē pie dermatologa tiek novērtēts ādas stāvoklis, veikta ādas diagnostika, veidojumu dermatoskopisku izmeklēšana. Dermatoskopijas laikā dzimumzīmes un ādas virskārtas tiek aplūkotas ar speciālu iekārtu, kas apvieno spēcīgu apgaismojumu un palielinājumu. Tas ļauj veikt precīzu un agrīnu ādas jaunveidojumu diagnostiku, pasargājot cilvēku no tālākas ādas slimību attīstības. 


Dinsbergas klīnikā uzreiz iespējams veikt veidojumu noņemšanu ar lāzeri vai kriodestrukciju. Bez tam dermatologa vizītes laikā tiek novērtēta ne tikai āda, bet arī matu un nagu veselība. Arī tas prasa īpašu ievērību. Ja pēc šīs vasaras vēl neesi veicis ādas pārbaudi, stingri iesakām to darīt – vispirms mājās, bet pēc tam pie dermatologa, līdzi ņemot arī pārējos ģimenes locekļus. Iesoļo rudenī ar pārliecību, ka tev un taviem mīļajiem ar ādas veselību viss ir kārtībā!


5 views

Comments


bottom of page