top of page
 • Dinsbergas klīnika

Kāpēc lietot kontracepcijas tabletes ar estrogēnu – estetrolu?

Pavisam nesen medijos parādījās ziņa, ka Latvijā tagad ir pieejamas jaunas kontracepcijas tabletes.To sastāvā ir estrogēns – estetrols – un sievietes par šo medicīnas inovāciju esot sajūsmā. Kāpēc tā un kas īsti ir šis jaunums, lūdzām mūs pakonsultēt Dr. Martišune no Intas Dinsbergas ārsta prakse ginekoloģijā.


Hormonālās kontracepcijas tabletes ar jaunu estrogēnu – estetrolu

Kombinētās kontracepcijas tabletes jeb KOK (kombinētā orālā kontracepcija) satur divas aktīvās vielas – sintētisko estrogēnu un progesteronu. Tās abas ir ļoti līdzīgas tiem hormoniem, ko izstrādā sievietes organisms. Estetrols ir dabisks estrogēns, kas grūtniecības laikā ir sastopams sievietes asinsritē, tāpēc tas organismam ir pazīstams, draudzīgs, maigs un saudzējošs. Varētu teikt, ka tagad kontracepcijas tabletes ir vēl dabīgākas, jo kontracepcijas tabletēm ar estetrolu ir minimāla iedarbība uz sievietes veselību un audiem, līdz ar to tam nav arī trombožu riska. Agrāk sievietes baidījās lietot kontracepcijas tabletes, raizējoties par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu, iespējamajām blaknēm un riskiem, ko tās varētu izraisīt. Šīs hormonālās kontracepcijas tabletes ir drošas lietošanā, tāpēc aizvien vairāk sievietes izvēlas pāriet tieši uz šīm, saka Dr. Martišune.


Hormonālās kontracepcijas tabletes - efektīvas un vienkāršas lietošanā

 Daudzas sievietes kā galvenos iemeslus hormonālo kontracepcijas tablešu lietošanā min to, ka tās ir efektīvas, norāda Dr. Martišune. Ja tās tiek lietotas apzinīgi un pareizi, kombinētās kontracepcijas tabletes 99,2 – 99,9 % gadījumu pasargā no nevēlamas grūtniecības, kas ir ļoti labs rādītājs efektivitātes ziņā. Jāatzīmē, ka tas ir tikai pirmais no daudziem argumentiem par labu šai kontracepcijas metodei. Sievietes to izmanto arī tāpēc, ka:

 • Kontracepcijas tabletes regulē menstruālo ciklu;

 • Tās atvieglo sāpes un mazina asins zudumu menstruāciju laikā;

 • Tās mazina premenstruālā sindroma jeb PMS simptomus, piemēram, krasas garastāvokļa maiņas, galvas sāpes, vēdera sāpes un citas premenstruālās izpausmes;

 • Tabletes uzlabo ādas stāvokli;

 • Tās mazina hirsuitismu jeb pastiprinātu apmatojuma augšanu sievietei neraksturīgās ķermeņa daļās;

 • Tās mazina dažādas hroniskas veselības problēmas, ar ko visbiežāk saskaras sievietes, piemēram, (40%), migrēnu (19%) un mazasinību (18%);

 • Kontracepcijas tabletes ārstē policistisko olnīcu sindromu jeb PCOS;

 • Tās ir viegli lietojamas;

 • Kontracepcijas tabletes neietekmē seksuālo baudu un reizēm pat psiholoģiski vairāk atbrīvo partnerus, jo mazinās bailes no bērna ieņemšanas.


Arī ginekoloģe uzsver: sievietei reizēm šie nekontraceptīvie ieguvumi ir tikpat vai pat svarīgāki nekā izsargāšanās no nevēlamas grūtniecības, jo tie ne tikai var uzlabot sievietes veselību, bet arī ikdienu un pat skaistumu. Svarīgi gan ir arī atzīmēt, ka vēl aizvien ir sievietes, kuras uzskata, ka kontracepcijas tabletes ir bīstamas veselībai un var radīt būtiskas, nelabvēlīgas hormonālās svārstības. Tiesa gan, medicīna ir gājusi uz priekšu arī ginekoloģijas nozarē un tagad tas palicis vairs tikai mīts.


Citas kontracepcijas metodes

Protams, sieviete var izvēlēties jebkuru citu kontracepcijas metodi, piemēram:

 • kontracepcijas spirāle jeb intrauterīnā spirāle (saukta arī par IUS – intrauterīnā sistēma)

 • kontracepcijas plāksteris, ar ko hormoni tiek uzņemti caur ādu;

 • kontracepcijas jeb vaginālais riņķītis - gumijas riņķis, kas satur divu hormonu, estrogēna un progestagēna, kombināciju;

 • injekcijas;

 • kontracepcijas implants.


Lai izprastu visu minēto kontracepcijas līdzekļu priekšrocības un noskaidrotu sev piemērotāko, vislabākais variants būtu doties pie ginekologa uz konsultāciju. Intas Dinsbergas ārsta praksē ginekoloģijā uz ginekoloģiskajām konsultācijām pieņem ginekoloģe Dr. Inta Dinsberga un Dr. Martišune, kura ir arī RSU Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras viesdocētāja.

30 views

Comentários


bottom of page